"Křesťanské církve obviňují statisíce dětí z čarodějnictví"

11. listopadu 2009 v 13:54 | Lady Nira |  Ostatné zaujímavosti
V Africe žijí statisíce dětí, které byly obviněny z čarodějnictví. To, co bylo kdysi jen zvrácenou úchylkou extrémistických sekt, je dnes běžnou praxí. Fanatické působení evangelikálních církví nese své trpké ovoce. Fundamentalističtí pastoři za řádný poplatek děti vyšetřují a vydávají potvrzení o jejich posedlosti. Pak z nich za další tučný obnos vymítají zlé duchy, trýzní je hladem a nezdráhají se použít ani fyzické násilí. Vynucené přiznání je živě vysíláno na televizních kanálech, které vlastní církve. Děti jsou pak zapovězeny svými rodinami a žijí na ulicích, tržištích nebo na hřbitovech. Odhaduje se, že jen v konžské metropoli Kinshase se sedmi milióny obyvatel je bez domova 25 až 50 tisíc dětí. Z čarodějnictví byla obviněna většina z nich.
"Je to byznys. Za pět nebo deset dolarů děti vyšetří a potvrdí, že jsou posedlé. Za další poplatek z dítěte vymítají zlé duchy. Často je moří celé dny hlady, bijí je a mučí, aby z nich vyhnali ďábla," řekl Remy Mafu, ředitel projektu Rejeer, který se věnuje péči o bezprizorní děti.

Z čarodějnictví nebývají obviňovány jen děti problémové, ale i ty, které si vedou dobře ve škole. Většinou je jim dáváno za vinu, že byly spatřeny, jak létají nebo pojídají lidské maso.

Obyvatelé Konga jsou v těžké situaci. Mnoho rodin rozvrátily válečné konflikty a nákaza AIDS. Ruku v ruce s úpadkem jde i chudoba. Takové podmínky jsou idální pro šíření nebezpečných křesťanských církví. V Kinshase operují tisíce sekt s vesměs fundamentalistickým zaměřením.

"Když jde něco špatně, v africké kultuře žádáme duchy, aby zjistili lidskou příčinu," vysvětil Mafu. "V současné době jsou obviňovány děti. Dají se snadno přesvědčit, že je to jejich vina."

Dříve měla každá komunita svého šamana, který zprostředkovával kontakt s duchy. Takový člověk se těšil velké vážnosti. Dnes se role duchovních vůdců zhostili evangelikální misionáři a tradiční africkou kulturu svým učením zdeformovali. Rodiče přiváději své děti k pastorům. Ti za své "služby" vybírají vysoké poplatky.

Jednou z obětí středověkých praktik pochybných věrozvěstů je i patnáctiletá Naomi. Vlastní rodina se ji zřekla, když jí bylo 6 let. V té době měla čtyři sourozence a žila s rodiči v Brazzaville na druhé straně řeky. Otec i matka zemřeli a ona musela zůstat u svého dědy a tety. Oba dva ji od počátku dávali najevo svou nelibost.

"Děda onemocněl a teta mě obvinila, že jsem čarodějnice. 'Proč jsou všichni v okolí nemocní?' ptala se mě. 'Trpí kvůli tobě,' vinila mě. Dědeček mi dal vypít nějaký lektvar, ale nic se nezměnilo. Teta mi řekla, že musím odejít. Sousedé mě bili a pálili mi kůži," popsala své utrpení Naomi. "Říkali mi, že se buď musím přiznat k čarodějnictví, nebo že mě zabijí. Říkali, že mezi nimi pro mě není místo. Šla jsem do kostela, ale tam mi dali jen napít nějaké tekutiny, ze které se mi udělalo špatně. Prosila jsem sousedy, aby mě nechali spát kdekoli, třeba na záchodě, ale oni odmítli. Pak mě chytili nějací vojáci a taky mě obvinili, že jsem čarodějnice. Tvrdili, že mě viděli létat s ptáky. Vyhrožovali mi zabitím, ale podařilo se mi utéci."

Naomi vypadá o pět let mladší. Kůži na hrudi a na ramenou ji hyzdí ošklivé jizvy po popáleninách. Měla zlomenou nohu. Při rozhovoru se tváří klidně, ale prožité trauma v ní zanechalo hluboké stopy. Nakonec se ji na tváři rozzářil úsměv, když líčila, jak našla jiný kostel, kde ji přijali a poslali do Kinshasy. Ujali se ji v ubytovně organizace "Válečné dítě" (War Child). Měla štěstí. Desetitisíce jiných dětí obývají hřbitovy, tržiště a ulice hlavního města. Konzumují odpadky, kradou a žebrají. Čím se provinili, že je potkal tak krutý osud? Čarodějnictvím?

V jiné noclehárně v Kinshase narazil korespondent britského listu The Observer Richard Dowden na Nelphyho Lelua, hubeného vysokého chlapce, jemuž je 14 let. Má britské občanství a hovoří anglicky se slabým londýnským přízvukem. Ještě nedávno navštěvoval školu v Hainault v severovýchodní části Londýna. Jednou se mu zdálo o tom, že se ho snažil zabít muž v černém. Se zvláštním snem se svěřil své matce. Ta ho odvedla do kostela v Tottenhamu, kde ho pastor označil za čaroděje. Matka ho zbila a odvezla do Kinshasy k babičce. Bití pokračovalo.

Tento případ svědčí o tom, že obviňování z čarodějnictví se nevyhýbá ani Evropě. Případy týrání dětí kvůli údajné posledlosti zlými duchy byly v poslední době zaznamenány v Londýně, Paříži i Amsterdamu. Je známo, že radikální evangelikální organizace mají svou základnu v USA. Odtud pronikají do všech částí světa, skupují televizní a rozhlasové stanice, stavějí kostely, všemi prostředky se snaží šířit své sektářské učení. Jejich členská základna roste velmi rychle a to jak v Americe, tak i na ostatních kontinentech. Své stoupence mají i v České republice. Také u nás se už objevily případy exorcismu. Můžeme jen doufat, že čas, kdy ve jménu božím plály hranice pod nebohými oběťmi honu na čarodějnice, se už nikdy nevrátí.

zdroj: gnosis9.net

Dávám to magie zvláště protohle... Kdyby Vatikán věděl, kolik adolescentů se zajímá o magii a kolik z nich chce vyvolávat duchy, hony na čarodějnice by opět začaly...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama